Düğün Bütçesi

Evlenecek çiftlere makul bir düğün harcamaları’nı nasıl oluşturacaklarını yüzde oranlarıyla gösteren bir rehber hazırladık. Önerilerimiz düğününüzü planlama aşamasında size yardımcı olacak.

gelin-damat-10

Düğün hazırlık sürecindeki ‘konfeti’ ve ‘nikah şekeri’ gibi eğlenceli kelimelerin arasında kesinlikle ‘bütçe’ yok! Ancak düğün gününe kadar en çok düşüneceğiniz detay da ‘bütçe’ olacak. Düğün hazırlıklarına başlamadan önce bir düğün bütçesi ya da en azından bir harcama limiti belirlemeniz önemli. Çift olarak öncelikle nasıl bir düğün istediğinizi planlayın. Davetlilere soğuk, ara sıcak ve ana yemek gibi üç farklı servis yapılmasını istiyor musunuz? Yoksa, sadece ayakta bir kokteyl mi hayal ediyorsunuz? İlk aşamada sizin için önemlileri, hayalinizdeki düğünün olmazsa olmazlarını sıralayarak işe başlayın. Mesela tekne veya klasik bir arabadan inerek mi misafirlerinizi karşılamak istersiniz? Sizin için önemli detaylara karar verdikten sonra, hayalinizdeki düğünü gerçeğe dönüştürmek için ne kadar harcama yapabileceğinizi, ne kadar düğün bütçesi ayırmanız gerektiğini birlikte konuşun. Düğün günü için belli kurallara bağlı kalmaktan vazgeçin. Klasik bir arabanız olmayabilir, telaş yapmayın. Bir müzik listeniz yoksa, iPod’unuzu kullanın. Kendi fikirlerinize önem verin ve isteklerinizi gerçekleştirirken özgür olun. Size düğün harcamaları’nı bir pastanın dilimleri gibi düşünmenizi sağlayacak, tatlı bir rehber hazırladık.

Siz de yüzde oranlarımız sayesinde kendi düğün bütçenizi oluşturabilirsiniz.

Yeme içme %28

Kafanız en çok bu konuda karışabilir. İlk yapacağınız şey; yemekli bir düğün mü yoksa, kokteyl tarzı bir kutlama mı yapmak istediğinize karar vermek. Buna, düğüne katılım sayısına göre karar vermek en doğrusu. Seçiminiz ne olursa olsun, yeme içme genellikle düğünün en masraflı kısmıdır. Hele işin içine alkol girince düğün bütçesi iyice kabarabilir, küçük bir servete mâl olabilir. Düğün bütçenizi belirledikten sonra, misafirlerinizi kırmayacak şekilde bir program yapmalısınız. Genellikle çiftler ilk içki ücretsiz, daha sonrakilerin davetliye ait olacağı bir fiyatlandırma biçimini seçiyorlar. Böylece alkol sınırını davetliler kendileri belirlemiş oluyorlar. Seçtiğiniz alkolün cinsine göre de fiyatlar farklılık gösterecektir.

Mekan %26

Öncelikle düğününüze davet edeceğiniz misafirlerin sayısını belirleyin ve ardından mekan arayışına başlayın. Bütçenizin büyük bir kısmını düğün mekanına ayırmaya hazır olun. Dekor, aydınlatma, nikah çadırı, masa ekipmanları gibi ekstra taleplerinizle birlikte düğün bütçesi’ni de artırmanız gerektiğini bilmelisiniz. Düğününüzün cumartesi günü olması konusunda ısrarcı değilseniz, en uygun mekan fiyatlarını pazartesi ve salı günleri için alabilirsiniz. Maliyetleri düşürmek adına popüler bir şehir restoranından hafta içi için fiyat teklifi isteyebilirsiniz. Aynı mekan, hafta sonu yoğunluk nedeniyle maliyetli olabilir.

Düğün Kıyafetleri %16

Her gelin ve gelinlik kendine özgüdür. Hayallerinizde bir tasarımcının gelinliğini giymek varsa buna 10000 TL ile 30000 TL arasında bir düğün bütçesi ayırmalısınız. Bir modaevinde kendi gelinlik modelinizi diktirmek istiyorsanız,2000 TL ile 10000 TL arasında bir parayı gözden çıkarmalısınız. Vintage akımına meraklıysanız, vintage mağazalarından gelinliklere göz atmanızı öneririz. Uygun fiyatlara bulabileceğiniz harika vintage gelinliklerle tasarruf edebilirsiniz. îç çamaşırı, ayakkabı, aksesuar gibi ihtiyaçlarınızı outlet mağazalarından yaparak, daha az para harcayabilirsiniz. Damatlık diktirmek de tıpkı gelinlik gibi hazır satın almaktan veya kiralamaktan daha pahalı. Artık damatlar için hazır giyimde birçok farklı seçenek bulmak mümkün. Son zamanlara bırakmadan, birçok mağazaya bakarak en uygun ve şık damatlığı bulabilirsiniz.

Fotoğraf ve Video %13

Video ve fotoğraf çekimi arasında tercih yapmanız gerekirse, bu konuda cimri davranmamanızı önerir, imkanınız varsa, her iki çekimi de yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü her şey bitecek, günün sonunda fotoğraflar ve video çekimi, en önemli hatıra olarak yanınızda kalacak. Düğünün her anı sizin için önemli ve bu anların mutlaka fotoğraf karelerine yansımasını istiyorsunuz. Ama bu isteğinizi tek bir fotoğrafçının karşılaması zor ve bunun için ikinci bir fotoğrafçıya ihtiyaç duyacağınız kesin. Bu durumda, fotoğrafçının size sunacağı fiyat iki katına çıkacaktır. İsteklerinizi biraz sınırlamanız gerektiğini bilmelisiniz ve düğün bütçesi’ni düşünerek hareket etmelisiniz. Belki bu görevi ikinci bir fotoğrafçı yerine, güvendiğiniz bir arkadaşınıza verebilirsiniz. Eğer fotoğraf ve video çekimine ayırdığınız düğün bütçesi size çok fazla geliyorsa, pasta kesimi veya gelin buketi atılana kadar sürecek bir çekim organize edebilirsiniz. Uzun bir parti düşünüyorsanız gecenin büyük bir kısmı dans ederek geçecektir. Bu sürede çekilen video ve fotoğraflar genelde birbirine çok benzeyeceği için fotoğrafçıya ihtiyacınız olmayabilir. Tüm gece yerine, bir iki saatlik fotoğraf çekimiyle maliyetinizi hafifletebilirsiniz. Fotoğraf çekimini günümüz teknolojileriyle daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Gecenin ilerleyen saatleri için çeşitli komik efektlerle dolu olan ‘photobooth’ standı kiralayabilir ya da Instagram fotoğrafları çekip daha sonra bunları bastırabilirsiniz.

Çiçekler %5

Seçtiğiniz çiçeğin boyutuna, türüne ve sunum şekline bağlı olarak maliyetiniz tabii ki değişecek. Bu yüzden önceden bir araştırma yapıp ne boyda ve ne tarzda çiçekler istediğinize karar vermelisiniz. Aksi takdirde renk renk çiçekleri görünce kafanız karışabilir. Evleneceğiniz mevsimde hangi çiçeğin daha doğru bir seçim olacağını çiçekçinizden yardım alarak öğrenebilirsiniz. Tek bir çiçek türünden oluşan büyük demetler seçebilirsiniz veya birkaç çiçek türünden oluşan küçük demetler de hoş görünebilir. Tavsiyemiz bu konuda kaliteden taviz vermemeniz yönünde. Şayet mevsimine uygun taze çiçekler seçerseniz, düğününüz de bir o kadar şık ve akılda kalıcı olacaktır.

Müzik %5

Eğer düğün mekanının kendi ses sistemi varsa sizin için anlamlı ve hatırası olan şarkılardan bir müzik listesi hazırlayın. Yapmanız gereken sadece düğün günü kaydettiğiniz CD’yi ya da iPod’u unutmamak olacak. Şarkı listenizi hazırlarken çok dikkatli olmalısınız; çünkü, sizin seçimleriniz o gece misafirlerinizi ya eğlendirecek ya da onların sıkılmalarına sebep olacak. Eğer parti havasında bir düğün hayal ediyorsanız, daha tempolu seçimler yapmalısınız. Sakin bir gece geçirmek isterseniz, klasik ve jazz müzik ağırlıklı bir liste hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, canlı müzik yapan bir grup da ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde bir düğün hayal ediyorsanız, haliyle harcama yaptığınız düğün bütçesi biraz daha artacaktır.

Alyans %3

Alyans çok kapsamlı bir konu. Günlük kullanıma uygun alyanslar almanız gerektiğini, seçim yaparken hep aklınızda bulundurun. Evlenecek çiftlere, 2000 TL’yi aşmayan alyanslardan almalarını öneriyoruz. İlerleyen yıllarda alyanslarınızı daha iyileriyle değiştirebilirsiniz; ilk etapta bütçenizi düşünmek zorundasınız. Genellikle gelinler alyans konusunda heyecanlanıyor; erkeklereyse bu konu sıkıcı geliyor. Damat alyans takmak istemiyorsa, gelin yüzüğü ile takım olabilecek, gümüş bir yüzük yaptırılabilir. Böylece boşuna para harcamamış ve bütçenizi de kısmış olursunuz.

Mekan Süsleme Harcamaları %2

Mekan süslemesi genellikle davetli sayısı üzerinden fiyatlandırılır. Davetiye, yer, isim kartı, teşekkür kartı gibi baskı işleri, canlı çiçek kullanımı, sandalye süslemesi gibi dekoratif detaylarla düğününüze renk katabilirsiniz. Düğün bütçenizde kısıtlama yapmak istiyorsanız, bu detaylara hiç girmeden mekanın düğün süslemeleriyle yetinebilirsiniz.

Düğün Pastası Harcaması %2

Bir düğün pastasını pahalı yapan, o pastanın içindekiler değil, modelidir. Büyük ve karmaşık pasta modelleri için daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacaksınız. Şeker hamuruyla kaplı ve kurdele süslemeli bir pastanın fiyatı ise kesinlikle daha uygundur. Karmaşık desenli, aşırı süslenmiş pastalar yerine, taze çiçekler ve meyvelerle süslenen pastaları tercih ederek maliyeti düşürebilirsiniz. Pasta maliyetini yüzde 20 düşürmek için, pasta kesimi ve fotoğraf çekimi sırasında güzel süslemeli, küçük boy bir maket pasta tercih edebilirsiniz.
Bu sırada mutfakta dilim pastalarınız misafirlerinize ikram edilmek üzere hazırlanabilir.

NOT:
İnanması zor ama geçen yıl İngiltere’de evlenen bir çift, düğün masrafları için sadece 10 Pound harcadı. Nasıl mı? Bütün işleri arkadaş-akraba desteğiyle hallederek tabii ki.
– Grafik tasarım uzmanı arkadaştan davetiye
– Araç kiralama firmasında çalışan arkadaştan düğün aracı
– Lezzetli kekler yapan teyzeden pasta
– Terzi akrabadan gelinlik
– Müzik bilgisine güvenilen kuzenden DJ’lik
– Evinin büyük bahçesi olan dededen düğün mekanı İşte hepsi bu…

Bir Cevap Yazın